Професорот Марта Карлин
Универзитетот во Висконсин-Милвоки
Одделот за историја

tlsВодечки меѓународен форум за литературна култура

https://pantherfile.uwm.edu/carlin/www/TLS%20-%20Shakespeare%20at%20the%20Tabard.htm

Бард на Tabard

MARTHA CARLIN

Дали Шекспир, Џонсон и пијат “roystering соработници” во гостилницата каде што се собраа верници Чосер? Интригантна откритие укажува на тоа што се случи

Објавено: 24 Септември 2014 година

bingo web

 

 

 

 

 

Бард на Tabard

Дали Шекспир, Џонсон и пијат “roystering соработници” во гостилницата каде што се собраа верници Чосер? Интригантна откритие укажува на тоа што се случи

Copyright © Тајмс книжевна Забелешка Limited 2014 година.
Книжевен додаток на Тајмс ограничен: Лондон мост Улица 1, Лондон SE1 9GF.
Регистрирани во Англија. број на регистрација на компанија: 935240. ДДВ бр: GB 243 8054 69.

 

Патрик Стјуарт и Ричард McCabe како Шекспир и Џонсон, од Play Бинго Фотографија Едвард Бонд: donald@photostage.co.uk

Нов увид на Шекспир и неговото опкружување се појавува во описот на лондонскиот кварт Саутварк, напишана околу 1643 година од страна на анонимен антикварна, а сега дел од портфолио од дваесет и седум лабава лист хартија во Единбург универзитетска библиотека (MS La. II 422/211). На recto страни на овие страници содржат ракопис белешки, во фер копија, опишан како “Некои белешки за мојот Perambulation во круг и вие Citye на Лондон за шест милји и остатоци од нуркачи worthie работи и мажите”.

Забелешките се однесуваат главно Southwark и Хакни, и произлегуваат делумно од едицијата Ентони Мандеј е (1633) на истражување од Лондон Џон Складирајте е. Исто така, постои многу материјал кој се појавува да биде поинаку нерегистрирани, сепак, и авторот објавува дека истражувањето му се наменети

“Само за да забележите оние места и нешта кои се донесени од страна на или littled [sic] дадените [sic] од страна на оние Greate antiquaries кои се напишани на оваа благородна Citye и вие кои места се брза руши како Tabard глушецот и вие многу куќи на Свештенството стари споменици сали палати и куќи на своите граѓани и Greate лордовите и може да биде корисно да се бараат на Antiquitye во време да дојде. ”

Во Southwark, истакнува тој, има “многу древни места допрва треба да се види и брзо паѓа во ruine и да не се забележи од страна на другите”: не само што априори на Сент Мери Overy и Епископот палата Винчестер, но “вие старата куќа на вие поет Gower “, Лондон Бриџ” оние чорби толку долго извор на profitt да вие Maiers на Лондон и Bishopps на Винчестер вие мечка градини и Playes “. Секој септември градоначалникот, sheriffs и членовите на општинскиот совет на Лондон беше во официјална посета на Southwark фер, и антикварна опишува како тие се користат Tabard Ин во високо улица во свој штаб, заклучно со следните извонреден пасус:

“Вие Tabard Сметам дека е вие ​​одморалиште Mastère ќе Shakspear Сер Сандер Duncombe Лоренс Флечер Ричард Burbage Бен Џонсон и вие останатите нивни roystering соработници во King Jameses време како и вие во Ланге соба тие ги намалија своите имиња за вие Pannels”.

Шекспир (1564-1616) и Burbage (1568-1619) бил соработници од 1580s, а членовите на мажите Господ Чембрлен од 1590s; Џонсон (1572-1637) почнал да пишува за компанијата во 1598. Следната година, компанијата пренесени своите операции од Shoreditch во новиот свет на Bankside во Southwark. Во 1603, кралот Џејмс стана покровител на компанијата, и Лоренс Флечер (d. 1608), актер, кој дошол во Лондон во кралската придружба, стана членка на компанијата сега преименувана луѓе на кралот.

Шекспир се смета од страна на некои научници дека живеел во близина на земјината топка на крајот на 1590s. (Ова е предложено од страна на прибелешки на даночна евиденција од неговата претходна престој во градот, но не постои соодветен доказ во преживеани евиденција за Southwark.) Од 1604 година, сепак, тој е, секако, кои живеат во градот, а не е познат да има живеел во Саутварк потоа. Флечер се населиле на Bankside, каде што живеел од најмалку 1604 до неговата смрт во септември 1608. Burbage, главниот актер на компанијата, живеел во Shoreditch, и Џонсон во градот, но – ако наводниот графити беа вистински нивни – сите тие навидум ужива гостопримството на Tabard, а тоа го одбележаа со резба нивните имиња на обложување на еден од јавните соби.

Сер Сандер (или Сандерс) Duncombe изгледа малку веројатно да се нивните колеги “roisterer”. Прогласен за витез во 1617 година, и со репутација, меѓу другото, и како исцелител (според дневник Џон Евелин, кога мајка Евелин лежи смртно болен во 1635, Duncombe обидел да го спаси својот живот со “славни и неговиот познат прав”), Duncombe беше се претпоставува дека се помлади од Шекспир, Burbage, Џонсон и Флечер, а не е запишан на друг начин како и нивните соработник. А правда на мир Middlesex во почетокот на 1640s, тој може да врежан неговото име заедно со нивните, како чин на почит.

Најверојатниот време за Шекспир и неговото “roystering соработници” да се собираат на Tabard веројатно беше деценија по отворањето на светот во 1599 година (во 1609, новиот затворен театар во Blackfriars стана префериран театар на луѓе на кралот, Иако продолжил да настапат на земјината топка.) сопствени графити Лоренс Флечер е сигурно би датираат од овој период, меѓу неговото пристигнување во Лондон во мај 1603 и неговата смрт. Во следната деценија, Џонсон стана член на група на мажи, составена главно од адвокати и политичари, кои се состанаа во таверна сирена во градот. Шекспир, сепак, не бил член на таа група, поради што некои се сомневаат во веродостојноста на Џон Обри, а подоцна сметки на многу жив “духовитост combates” помеѓу Џонсон и Шекспир Томас Фулер. Можеби овие размени навистина се случи – на Tabard во Southwark.

На Tabard, кој се слави и во времето на Шекспир и по како гостилницата каде што верниците Чосер се собраа во Генералното прологот на Кантербериски приказни, стоеше спроти куќа за сесии (порано црквата Свети Маргарет) на источната страна на високо улица Southwark е. Ова беше и јужниот дел на Лондон мост и сосема извесно растојание од театри Bankside, и така ќе изгледа незгодно место за Шекспир и театарски неговите другари да се сретнаа – можеби тие го избрале специјално за неговата поврзаност со Чосер. За жал, Tabard дека тие знаеле беше запален во голема Southwark оган од 1676. Иако реконструиран и обновен да се користи, на претходните остатоци кои преживеале биле уништени заедно со остатокот на Ин во 1874-5.

Името на антикварна не се појавува во неговите белешки, но јасно е дека од нив, а од страната на лични рефлексии датум “ноември 1643”, дека тој бил неженет ројалист со интерес за средновековни споменици во главниот град. Тој се запозна со “Д-р Харви” и беше пријател на Бохемија уметник Wenceslaus Холар (во Англија од 28 декември 1636 до 1644), чија прекрасната панорама на Лондон, објавена во 1647, беше донесена од кулата на црквата Свети Спасителот (сега катедрала Southwark). Овие карактеристики – и иницијали “Je”, кој се случи на една страница – ќе одговара на авторот на дневникот Џон Евелин. Раката на забелешките не се појави да одговараат на почетокот или зрели раце Евелин, сепак, и Евелин не се споменува разурнувачката антиквитети од Southwark или Хакни, или gentlewoman име Мабел Acton, во кого анонимни антикварна имаше романтична интерес. референци Евелин д-р Вилијам Харви (1578-1657) датумот од по смртта на Харви и не значи личен познаник, а тој не го пријави во посета Southwark саем до 1660 година, кога тој го опиша како знаменитости како танцување мајмуни и споени близнаци, а не на градоначалникот посетете или Tabard Ин. Значи сега за сега, идентитетот на авторот останува интригантна мистерија.

Марта Карлин е професор по историја на Универзитетот во Висконсин-Милвоки и соработник на Кралското историски општество. Таа е автор на средновековна Southwark, 1996 година, а од неодамна и ко-автор, со Дејвид Крауч на изгубени писма на средновековниот живот: англиски општество, 1200-1250, која беше објавена минатата година. Таа говори за Tabard гостилница и неговиот домаќин во Историчарите на Чосер, изменето од страна на Стивен Rigby, со помош на Алистер Minnis, кој треба да се појави следниот месец.

Copyright © Тајмс книжевна Забелешка Limited 2014 година.
Книжевен додаток на Тајмс ограничен: Лондон мост Улица 1, Лондон SE1 9GF.
Регистрирани во Англија. број на регистрација на компанија: 935240. ДДВ бр: GB 243 8054 69.

Се надеваме дека ќе уживате во оваа бесплатна парче од TLS, која е достапна на секој четврток во печатените и преку апликацијата TLS. прашање оваа недела, исто така, располага Теса Хедли на авантури во читање, Надја и Херцеговина, Хрватска на Багдад и Рејчел Polonsky на Малевич во Тејт Модерн. Ние, исто така се погледне на довербата во политиката, Томас Наше е куче дена, подемот на африканските национализам – и многу повеќе.

Извори: Земено 29 септември 2014 година од
http://www.the-tls.co.uk/tls/ (насловната страница blurb)
http://www.the-tls.co.uk/tls/public/article1462934.ece (член)

 

Log in with your credentials

Forgot your details?

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
Get a Free Quote Now
Success! Your request has been submitted.
Get a Quick Quote
Get a Free Quote Now
Success! Your request has been submitted.
Get a new copy of this list each time it's updated.
(Don't worry, we hate spam too)
We'll Let You Know When We Update This List.
Wait! We update this list regularly.
Subscribe to get notified when we add new shippers.
Don't worry, we hate spam too.
Get a new copy of this list each time it's updated.
(Don't worry, we hate spam too)
We'll Let You Know When We Update This List.
GET THE LATEST UPDATES
Wait a minute! Before you go, complete this form so we can let you know when this list is updated.
Don't worry, we hate spam too.
Success! We'll Let You Know When We Update This List.
Get Notified When This List Is Updated
Wait a minute! We update this list on a regular basis. Do you want to get notified as soon as changes are made?
* Don't worry, we hate spam too.
Form submitted, we'll let you know.