http://www1.cmc.edu/pages/faculty/JPitney/gov101-12.html

Конгресот на САД

ЦУК Влада 101, пролет 2012
Понеделник и среда 2: 45-4: 00 училница: Kravis 164
J.J. Pitney – Канцеларија: 232 Kravis
Телефон: 909 / 607-4224
Работно време: понеделник и среда 11 AM-noon, 4: 15-5: 15 часот
Ако овие времиња се неповолно, Ве молиме да закажете состанок

е-пошта: jpitney@cmc.edu Алтернативна е-пошта: pitneys@gmail.com

Генералниот

Како огромна слика преплавија со фигури на еднаква важност и преполн со елаборат и досаден детали, Конгресот е тешко да се види на задоволително ниво и ценење во еден поглед и од еден стенд-точка. Неговите комплицирани форми и разновидна структура збуни визија, и се скрие на системот кој лежи во основата на неговиот состав. Тоа е премногу комплексен за да се разбере без напор, без внимателно и систематски процес на анализа.
– Вудроу Вилсон, Конгресот Владата

Во овој курс, ќе преземеме таква анализа. Ние ќе се прашуваат како пратеници се однесуваат дома и на Капитол Хил. Ние ќе учат процедурите и структурите на Конгресот, со око да се објасни зошто некои записи помине додека други скапуваат.

Часовите

Класа сесии ќе вклучуваат предавање и дискусија. Заврши читања секоја недела пред почетокот на часот, бидејќи нашите разговори ќе вклучува оние читања. Ние, исто така, зборува за кршење на вести за Конгресот, па мора да се прочита некоја добра дневен извор вести, како политичко или Реал Отстрани политика.

Блог

Нашите класа блог е http://gov101.blogspot.com. Јас ќе ја објавите видео, графикони, вести, и други материјали таму. Ние ќе ја користат некои на овој материјал во класа, а вие може да се разгледа одмор во својата погодност. Вие сите ќе добијат покани да ја објавите на блог. (Ве молам дозволете ми да знам ако не се добие таква покана.) Јас ве охрабруваме да ги користите блог во овие начини:

 • За да ја објавите прашања или коментари за читања пред да ги разгледаме во класа;
 • Да се ​​надоврзе на класа дискусии со дополнителни коментари или прашања.
 • За да ја објавите релевантни вести или видео клипови.

Оценки

Следниве ќе го сочинуваат вашиот курс одделение:

Три документи три-страница: 15% од секоја
Во класа испит: 20%
Симулација и writeup 25%
учество класа / блог: 10%

Детали за

 • Трудовите ќе се развие вашето истражување и пишување вештини. Во оценување на вашите документи, ќе се води сметка за квалитетот на вашите текстови, примена на принципите на елементи на стил Strunk и Вајт. Ако се противат на ваквиот пристап, не се земе овој курс, или нешто друго што јас ги учат.
 • Симулацијата ќе бара од вас да се учат вашата страна и да потрошат неколку седници карактер. Не ја искористам оваа класа, ако не може да земе учество во симулација.
 • Испитот ќе ги тестираат вашите разбирање на курсот материјал.
 • Учество класа ќе брус вашата способност да размислуваат на нозе, како што ќе се јавите на студенти по случаен избор. Ако често го пропушти класа или не да се подготви, вашиот одделение ќе страда. Јас ќе го користи ладна повици да се суди колку добро ќе се задржи чекор со материјалот. Ако се противат на ваквиот пристап, не се земе овој курс. Јас, исто така се очекува да ја објавите релевантни материјали на блог.
 • Во прилог на потребните мерења (подолу), јас исто така може да ви даде материјали, пораки, и веб линкови кои ги покриваат тековните настани и основни фактички информации. Испитот може да се однесуваат на овој материјал.
 • Во полза на вашите колеги студенти, Ве молиме да пристигнат на време, и да се воздржат од јадење во класа.
 • Проверете поради датуми за предметот и испит. Наредете според вашиот распоред. Не планирате за екстензии.
 • Плагијат или било која друга форма на академска нечесност ќе резултира со упатување на Комитетот за академски стандарди. Види: http://www.cmc.edu/writing/plagiarism.php

Потребните книги

 • Луис Фишер, Уставниот конфликти меѓу Конгресот и претседателот, 5-ти ед. (Лоренс, К.С.: Печат на Универзитетот во Канзас, 2007).
 • Пол С. Herrnson, Конгресот Избори: Започна предизборната кампања во земјата и во Вашингтон, 6-ти ед. (Вашингтон: CQ Прес, 2012).
 • Џон Haskell, Конгресот Во контекст (Болдер: Westview, 2010).
 • Џон Кенеди, профили во храброст (Њујорк: ХарперКолинс, 2006 [1955]).
 • Барбара Синклер, необични закони: Нови законодавните процеси во Конгресот на САД, 4-ти ед. (Вашингтон: CQ Прес, 2012).

Распоред На распоред е предмет на промени, со претходна најава.

Јан 18: Вовед

“Тоа е официјален: Конгресот заврши својата најмалку продуктивен година во модерната историја по минувањето 80 записи – помалку отколку во било која друга седница, бидејќи на крајот на годината се води евиденција се чуваат во 1947. Исто така, анализата на Вашингтон тајмс на обемот на таквите активности во времето поминато во дебата, бројот на извештаи конференција произведени и гласови донесена на Претставничкиот дом и Сенатот подови покажа дека конгресот постави рекорд за законски бесцелност со остварувањето помалку во 2011 година од која било друга година во историјата. ” – Стивен Динан.

Кои се главните функции на Конгресот?

Јан 23, 25: двете комори, два Конгреса

“Лари, што знаете, една од работите што е најмногу проблематично за мене, откако дојде од државата законодавната, е недостатокот на интеракција помеѓу Претставничкиот дом и Сенатот. Знаете, има само институционална бариера таму. И јас да ви кажам ова , не сум баш сигурен што се случува. ” -. Р. Барни Франк (Д – р)

Дали присутни пратеници различни лица на Капитол Хил и дома? Кои се главните разлики меѓу Претставничкиот дом и Сенатот?

 • Haskell, гл. 1-2.
 • Фишер, гл. 1.

 Првите 3 страници есеј ОДРЕДУВАЊЕ JAN 25, ПОРАДИ ФЕВРУАРИ 8.

Јан 30, февруари 1: лидери, партиите, изборите Јас

“Како и демократи во Конгресот, ние често се чувствува како што се вода за пиење од оган црево, во обид да се справи истовремено со минатите неуспеси на администрацијата на Буш и лавина на нови иницијативи од Обама. Овој недостаток на фокус, исто така, го направи лесен за конгресните републиканците да го одложи и фолија многу од најдобрите иницијативи на претседателот Обама – кој што тоа го правеа со мезе ” – Претставник Денис Cardoza (D-CA).

Дали водачите се возат членови на ранг-и-датотека, или само да ги рефлектираат нивните ставови? Која е врската помеѓу конгресна партии и изборни партии? Како се мнозинство или малцинство статус промени начинот на кој пратениците ја завршат својата работа?

Feb 6, 8: лидери, партиите, изборите II

“Мислам дека Катрина само да ни направи голема корист, за да биде глупав за тоа.” – Тогаш-DCCC стол Рам Емануел, 2005 година.

Кој работи за Претставничкиот дом и Сенатот? Како да Претставничкиот дом и Сенатот избори се разликуваат?

 •    Herrnson, гл. 2-5.

13 февруари, 15: лидери, партиите, изборите III

“Кога го прашав Бонер дали виде победата на републиканците на 2010 година, што беше барем исто толку одлучувачки како Gingrich, како мандат, тој се чинеше речиси да се двоуми. ‘Не, не, noooooo”, рече тој. `Јас се одвиваа луѓе во минатото справи со ова прашање, без разлика дали тоа е претседателот Gingrich, или претседателот на Пелоси, или претседателот Обама. И ние направивме многу свесна одлука дека ние не се случува да се оди по тој пат. тонот што ние во собата е многу важна. Ти ја видов вечерта на изборите, и сте го виделе бидејќи ‘. “- Питер Џ Boyer

Како се избори “бран” се разликуваат од “Сите политика е локална” избори? Што е веројатно да се случи на изборите во 2012 година?

 •   Herrnson, гл. 6-9.

Една страница меморандум за СИМУЛАЦИЈА УЛОГАТА ПОРАДИ ФЕВРУАРИ 15.

ВТОР 3-страница хартија ОДРЕДУВАЊЕ 15 февруари ПОРАДИ ФЕВРУАРИ 29.

Feb 20, 22: Процес и чантата јас

“Ако ме оставиш да се напише постапка и јас да напишам супстанција, јас ќе ви завртка во секое време.” -. Р. Џон Dingell (D-MI)

Како го прави мнозинството обиде да ја контролира подот? Како може малцинство надминат процедуралните предност на мнозинството? Како се Конгресот на мислења за прашања?

 • Haskell, гл. 4.
 • Синклер поглавје. 1-3

Feb 27, 29: Процес и чантата II

“Ние фрли оваа голема банана во кафезот на горила и тие се случува да го земам, си игра со него, каша тоа, но тие ќе се јадат некои од нив. Тие не можат да се избегне јадењето некои од нив, бидејќи на тоа каде си на чело. ” – Алан Симпсон

Како се Конгресот управување со буџети, одобрени средства и законодавството приходи? Како да буџетски и политичките цели креира едни со други? Конгресот може да се спречи катастрофална ниво на долг?

 • Haskell, гл. 5
 • Синклер, гл. 4-6
 • Фишер, гл. 7

5 март 7: Конгресот и на Извршниот јас

“Јас отсекогаш сум бил љубител на велејќи дека кога станува збор за надзор и реформа, федералната влада прави две работи и тоа:… И ништо overreact Премногу често, проблем е дозволено да се продлабочуваат додека не достигне критична точка .. и на американскиот народ се оставени да се поставува прашањето: што не беше во ред и зошто ” – Реп Дарел Иса (Р-CA).

Во борбата помеѓу Конгресот и претседателот, кои околности се за секоја страна? Како го прави претседателот обидуваат да влијаат врз Конгресот?

 • Фишер, гл. 2-3

Во класа ИСПИТ МАР 7

12 март 14: Spring Break

19 Март, 21: Конгресот и на Извршниот II

“Во phonemarking, пратеник бара некоја агенција да бараат финансиски средства за проектот. Повеќе индиректно, членови на Конгресот се направи употреба на она што се познати како меки резервира, кои вклучуваат давање предлози за тоа каде треба да бидат насочени пари, наместо експлицитно инструкции агенции за финансирање на проектот. членови, исто така се заложи за зголемување на финансирање на одредени сметки во буџетот федерална агенција, а потоа насилно да побара агенцијата да се трошат парите на миленичиња проект на членовите. ” – Рон Никсон, Њујорк тајмс
 
Како бирократски и конгресна структури влијаат едни на други? Навистина постојат “железо триаголник”? Колку добро Конгресот надгледува бирократија?

 • Haskell, гл. 6
 • Фишер, ch.4-6

На пазари и 26-29: Законски симулација – Остави вечери отворени.

“Навистина, како времето помина, живот почна да имитира уметноста. Адам Kokesh ЦУК 07 и Крег Мекферсон ЦУК ’06 се и alums од симулацијата, играјќи Тед Кенеди и Пет Робертс, соодветно. И во моментов се работи на Претставничкиот дом на САД претставници. ” – Џеси Blumenthal

Апр 2, 4: внатрешна политика

“Во зависност од чија партија е водење на шоу, аргументи за тоа како треба да се потврди судии отиде напред и назад како чистачки. Кога Републиканската партија беше на власт, републиканците тресна на маса за нивната одговорност да учат на евиденција на номинираните лица , додека демократите инсистираше на тоа дека претседателот заслужува почит Флип работите околу и -. бум – републиканците сакаат почит и демократите биста од федералното документи “. – Јона Голдберг

Што е внатрешната политика? Како Конгресот донесува одлуки за прашањата како што се вработувањето и здравствената заштита?

 • Синклер, гл. 7-9.

9 Април 11: национална безбедност, за домашна безбедност и надворешна политика

Ал Каеда е она што, го прашав, сунитските и шиитските?
“Ал Каеда, тие имаат и двете”, вели Рејес. “Ти си зборуваме за претежно?”
“Секако”, реков, не знаејќи што друго да се каже.
“Претежно – веројатно шиитски” впушти тој.
Тој не можеше да биде повеќе во ред. Ал Каеда е длабоко сунити. Ако шиитски се појавиле во клуб куќа на Ал Каеда, тие ќе парче од главата и го користат за фудбалска топка. – Џеф Штајн интервју со Силвестер Рејес, тогашниот претседател на Комитетот за разузнавање на куќа
 
Конгресот може ефикасно провериш на извршната власт во време на војна? Дали пратениците имаат експертиза и информации, да донесуваат одлуки за националните и за домашна безбедност?

 • Haskell, гл. 7
 • Фишер, гл. 8, 9.

СИМУЛАЦИЈА writeup ПОРАДИ АПРИЛ 11.

Apr 16, 18: Разгледување на конгресен историјата јас

“Таа брзо стана јасно дека нема ништо ново или необично за шемата на остри пристрасност прикажани во изминатите два претседателски избори и во честите борби на Капитол Хил. Дејвид Брејди од Универзитетот Стенфорд посочува дека кон крајот на 19 век и делови 20-от век, исто така, времето на партијата војна; аномалија беше релативното примирје за околу 25 години по завршувањето на Втората светска војна “. – Дејвид Broder

Како го прави денешниот Конгрес да се спореди со онаа на минатото? Дали пратениците добивано и подобро или полошо?

 • Kennedy, ch. 1-7.

ТРЕТА 3 страници есеј ОДРЕДУВАЊЕ 18 април ПОРАДИ МАЈ 2.

Април 23, 25: Разгледување на конгресен Историја II

“Тоа може да се храброст да се борат еден е претседател, една партија или големо чувство на една нација, но овие не се споредуваат, ми се чини, на храброста бара од Сенатот пркосејќи им на лути моќта на многу гласачи кои го контролира својот иднина “. – Џон Ф. Кенеди

Како беше поделена власт и по Втората светска војна? Зошто поларизација восок и исчезнал?

 • Кенеди поглавје. 8-11
 • Haskell, гл. 8

30 април мај 2: сумирање

“Во просториите на Конгресот се прекрасни, многу сличен на фабриката Wonka е. Капитол Хил карактеристики свој примамливи верзии на чоколадо реки, lickable позадина и јадење трева. Искушенијата се големи. Камерите и klieg светла нудат светилник на славата. К Улица лобисти команда вашето внимание. Луѓето сакаат да донираат за вашата кампања. ” – Чад Pergram

Колку добро е Конгресот кои работат во 21 век?

 • Herrnson, гл. 10-11.
 • Синклер, гл. 10
 • Фишер, гл. 10

Log in with your credentials

Forgot your details?

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
Get a Free Quote Now
Success! Your request has been submitted.
Get a Quick Quote
Get a Free Quote Now
Success! Your request has been submitted.
Get a new copy of this list each time it's updated.
(Don't worry, we hate spam too)
We'll Let You Know When We Update This List.
Wait! We update this list regularly.
Subscribe to get notified when we add new shippers.
Don't worry, we hate spam too.
Get a new copy of this list each time it's updated.
(Don't worry, we hate spam too)
We'll Let You Know When We Update This List.
GET THE LATEST UPDATES
Wait a minute! Before you go, complete this form so we can let you know when this list is updated.
Don't worry, we hate spam too.
Success! We'll Let You Know When We Update This List.
Get Notified When This List Is Updated
Wait a minute! We update this list on a regular basis. Do you want to get notified as soon as changes are made?
* Don't worry, we hate spam too.
Form submitted, we'll let you know.